Center for Security Research Колумни Анализа на Раби Седрак – „Турција и Русија .. Централна Азија после Авганистан?“

Анализа на Раби Седрак – „Турција и Русија .. Централна Азија после Авганистан?“

Раби Седрак

Анкара смета дека повлекувањето на САД од Авганистан е една драгоцената можност за да се влезе во оваа земја што се граничи со различни централноазиските републики кои имаат некаков турско/отоманско потекло.

Со пристапот кон целосно повлекување на Американците од Авганистан, конкуренцијата се интензивираше меѓу Турција, Русија, Иран и другите земји, со цел да се добијат повеќе позиции, не само во Авганистан, туку и во Централна Азија; Бидејќи движењето „Талибанци“ контролира повеќе области, а авганистанските сили масовно бегаат, рускиот претседател Владимир Путин му се јави на претседателот на Таџикистан, Емам Али Рахман и го увери во поддршката на неговата земја за можните случувања во авганистанската криза , откако илјадници авганистански војници побараа засолниште во Таџикистан.

Минатиот вторник, руската армија ја објави подготвеноста на противвоздушните ракетни системи С-300 во руската база во Таџикистан, што пак не ја крие загриженоста за можноста од експлозија во безбедносната состојба во Авганистан, која може да биде експлоатирана од различните џихадистички групи, кои се присутни во Идлиб и во други области на Сирија, кои се под заштита на Турција, што го спречува претседателот Путин да направи каква било акција против овие групи.

Претседателот Путин оствари и втор телефонски повик до неговиот узбекистански колега Шаукат Мир Даиф и разговараше со него за деталите за координацијата и заедничката соработка за соочување со можните случувања во Авганистан.

За возврат, министерот за надворешни работи Лавров рече: “Главниот проблем е зголемената закана од терористички напади, бидејќи талибанците се однесуваат поагресивно. исто така, терористичката организација ИСИС го зајакнува своето присуство во северните делови на Авганистан во близина на границата со руските сојузници ”

И руското обезбедување објави дека спречува многу терористички операции планирани од милитантите на исламската „Партија Тахрир“, која е главно активна во автономните републики во границите на Руската Федерација, чие население е претежно муслиманско, а нивниот број надминува 20 милиони.

Иран – кој има заедничка граница со Авганистан со должина од 936 км, Пакистан со должина од 909 км и Туркменистан со должина од 992 км – внимателно ги следи случувањата во Авганистан, со оглед на директната врска на ова прашање со националната безбедност на Иран. Минатиот вторник, Техеран беше домаќин на состанок меѓу претставниците на „талибанците“ и авганистанската влада, во обид да се постигне мирно помирување меѓу двете страни по повлекувањето на САД кон крајот на следниот месец.

За возврат, Анкара смета дека ова повлекување е своја драгоцена можност да влезе во оваа земја, соседна од азиските републики со турско потекло, имено Казахстан, Туркменистан, Киргистан и Узбекистан. Министерот за одбрана Хулуси Акар ги посети Таџикистан и Киргистан на крајот на минатиот месец , во нов обид на Анкара. да се ​​развијат воени односи со овие две земјии, а подоцна и со Туркменистан, Узбекистан и Казахстан, сите тие ја сочинуваат задната градина на Русија, која претседателот Ердоган претходно ја оспоруваше во Украина, Азербејџан и Литванија.

Тој, исто така, го оспори тоа со палење на зелено светло за атлантските маневри што ги вметнуваат британските и холандските провокации на Црното Море, кои Вашингтон, со поддршка на Анкара, сака да ги претвори во басен на Атлантик по припојувањето на Грузија и Украина кон алијансата. Алијансата во своето членство ги вклучува Турција, Романија и Бугарија, кои гледаат на Црното Море, додека Турција ги контролира теснеците Босфор и Дарданел, и го поврзуваат Црното Море и со Мраморното Море и со Егејското Море.

Анкара потпиша неколку договори за соработка со Бугарија и Романија, а потоа ги продаде своите беспилотни летала на Литванија, Украина, Албанија и Азербејџан, кои остварија брзи победи во нивната војна со Ерменците во регионот Нагорно Карабах благодарение на турската поддршка.

Информациите потоа зборуваа за напорите на Турција да воспостави неколку воени бази во Азербејџан, вклучително и база близу Каспиското Море (исто така Иран ја занемарува), која е богата со нафта и гас. Ова може да претставува нова и опасна криза меѓу Анкара и Москва, која претходно изрази негодување и отфрлање на турските бази во Азербејџан воопшто, за што нема да се грижи претседателот Ердоган, кој не се грижеше за руските закани во Сирија и Либија, и продолжи да го спроведува она што претходно го планираше на патот кон мирот.Враќање во соништата на Отоманската империја.

Оваа империја имала многу причини за влегување во 16 жестоки војни со Руската империја, од кои била поразена во 11. Многумина сметаат дека претседателот Путин е наследник на оваа империја, бидејќи Ердоган се гледа себеси како наследник на Отоманската империја и нејзиниот исламски калифат, што може да го направи можниот турски дијалог, координација и соработка со Кабул откако талибанците ја презедоа контролата над него многу полесна, дури и ако Турција е единствената муслиманска земја во рамките на НАТО што го окупираше Авганистан под раководство на Соединетите држави во 2001 година. По неговата средба со претседателот Бајден, на 14-ти минатиот месец во Брисел, Ердоган објави дека Турција е подготвена да испрати дополнителни сили во Авганистан за да ја заштити безбедноста на аеродромот во Кабул и меѓународните установи, за што ќе придонесе неговиот сојузник, шеикот Тамим, емирот од Катар, кој играше и се уште е важна улога во американското помирување со „талибанците“.

Сето ова ја објаснува новата американска воена позиција во Јордан, во непосредна близина на Сирија, Ирак и „Израел“, откако Вашингтон префрли дел од своите сили од Катар, каде сè уште се наоѓа базата Ал-Удеид, која е најважната американска база во регионот. Оваа база беше, и ќе остане, седиште на Централната команда на американските воздухопловни сили на Блискиот исток и во неа се сместени 100 воени авиони што ги користат американските сили против Авганистан, Ирак и Сирија.

Во сите случаи, и без оглед на резултатот од турските потези во Авганистан, преку неа во Црното Море и Каспиското Море и сите земји што ги занемаруваат или се близу до нив, стана јасно дека турскиот претседател бил и ќе остане , извор на загриженост за претседателот Путин, особено ако Анкара успее во односите со талибанците. Сите беа изненадени од нивниот договор со претседателот Ердоган, кој се прогласи за „заштитник на треската на исламот и муслиманите“.

За возврат, талибанските лидери, со катарско посредување, би можеле да размислат за соработка со него, особено ако тој го докаже својот авторитет во централноазиските републики со турско потекло, авторитет што починатиот претседател Тургут Озал го бараше по падот и распадот на Советскиот Сојуз Ердоган се гледа себеси како наследник на Озал, а пред него и Аднан Мендерес, кој ја направи Турција „риба на американска кука“ за периодот 1950-1960 година.

Ердоган и другите не ја игнорираа стратешката локација на Авганистан, кој е богат со злато, железо, кобалт, бакар, ураниум и ретки минерали, вклучително и ниобиум и молибден, кои ги инвестираат кинески компании кои контролираат екстракција и извоз на најголем дел од ретки минерали во светот, кои сите им се потребни во чувствителните индустрии, вклучувајќи воени авиони и ракети.

На крајот, облогот останува на можните политики на талибанците.Ако останат на нивниот пристап како што беа пред 20 години, историјата ќе се повтори и сите ќе се вратат на своите интереси во екстремистичките исламски движења кои станаа попознати за нивната бруталност по таканаречената „Арапска пролет“, особено во Сирија.Либија, Ирак, Сомалија, Јемен и проширувањето на овие земји во Африка, Блискиот исток, Бахреин, црвено-белиот и регионот на Заливот.

Ердоган докажа дека има долго искуство во сите нив, откако успеа да воспостави и развие одлични односи со сите исламски движења, и политички и вооружени, чиишто водачи претходно беа присутни и се бореа во Авганистан. Овие лидери имаа врска со „Ал-Каеда“, а подоцна и со „Талибанците“, што се чини јасно дека, со своите следни активности, тие ќе одлучуваат за судбината и иднината на Авганистан, и на сите соседни земји, исто така, од кои повеќето се во границите на задната градина на Русија.

Ова е можеби причината за одлуката на Вашингтон да се повлече, што сака Русија повторно да го мачи Авганистан како што го мачеше за време на советската окупација, а Турција во тоа време беше на неутрална позиција, но овој пат ќе биде директна партија , како што е случајот на многу фронтови, што е она што се покажа како трансфер на платеници од Сирија во Либија и Нагорно Карабах. Сега, некои очекуваат дека ќе ги пренесе нивните сакања во Авганистан, што е она што Америка може да го стори со пренесување на она што го има за притворените ИСИС во Сирија и Ирак во Авганистан!

Анализата е оригинално објавена на herald.mk.

Related Post

Како треба да изгледа еден полициски службеник?Како треба да изгледа еден полициски службеник?

Филип Павловски

Полицијата претставува јавен сервис кој е неизоставен дел од државната управа. Таа е институција преку која се вршат полициските работи од страна на полициски службеници. Нејзините основни цели се во согласност со принципот на владеењето на правото и се однесуваат на заштитата и почитувањето на основните човекови права и слободи кои се гарантирани со Уставот на Република Македонија, законите и ратификуваните меѓународни договори, како и заштитата на правниот поредок, спречувањето и откривањето на казнивите дела, преземањето на мерки за гонење на сторителите на казниви дела и една од најосновите цели на секоја полиција во светот е одржувањето на јавниот ред и мир во општеството. Сите овие цели се остваруваат од страна на полициски службеници, како овластени службени лица кои поседуваат полициски овластувања и своите полициски работи ги вршат согласно закон. Но, за остварувањето на сите овие цели, многу е значајно да се постави прашањето: Како треба да изгледа еден полициски службеник? (more…)

Криминалот и неговиот профит од корона кризатаКриминалот и неговиот профит од корона кризата

Тамара Митковска

Од декември, па се до денес се соочуваме со болест која го затекна светот од ненадеж. Пандемијата предизвика економско-општествена криза која го оттргна вниманието на властите од криминалот. Полицијата и војската се користеа при спроведување на карантинот, голем број бизниси пропаднаа и многу работни места беа загубени. Болниците беа, а и сеуште се преплавени со пациетни за кои нема лек, а оние кои патат од други болести останаа речиси и занемарени. Овој сплет на околности е идеален за пораст на активностите на криминалот ширум светот.

Во целокупната ситуација во која се наоѓаме, се запрашуваме каде се тука дополнителните активности на полицијата во време на пандемијата? Тие до сега  вклучуваа спроведување на полициски час, како и спроведување државен карантин, почитување на решенија за самоизолација, поддршка на персоналот од јавноздравствените установи во утврдување на контактите на заразено лице, посебни задачи и одговорности на граничните полициски службеници итн. Повеќе од јасно е дека овие дополнителни активности носат дополнителен, но и многу голем товар на и така растегнатите ресурси. (more…)

За стратегијата и политичкиот интелектЗа стратегијата и политичкиот интелект

Александар Нацев

Современото политичко дејствување мора да се прилагоди на начините на функционирање на современите општества и интерните динамики на тие општества, со цел да одговори на променливите предизвици кои се поставуваат пред секоја организирана политичка групација (политичка партија, политичко движење и сл.). Оваа теза веќе нашироко се апсолвира во најсилните светски држави и детално се разработува, за што сведочи и појавата на терминот политичко војување (political warfare). Самиот овој термин претставува продолжување на низата на класификација на различните видови на водење војна, која се води во различни домени (хибридно војување, асиметрично војување, специјално војување, сајбер војување, психолошко војување итн.) и има симболично значење кое укажува дека политиката е всушност едно широко бојно поле, на кое треба да се војува со противникот со сите достапни методи и со користење на сите тактики и техники, за да се постигне конечната цел. Па така, политичкото дејствување (војување) мора да биде методолошки осмислено, добро испланирано и дициплинирано извршено. Тоа значи дека политичката партија (која војува) мора да поседува ресурси и капацитети кои ќе ги спроведат плановите и тактиките, на начин кој е најмалку ризичен, најекономичен и реално остварлив.

(more…)